Bizi Sosyal Medyada Takip Edin |
BASIN BÜLTENLERİ RAPORLAR FUARLAR TR22 BÖLGESİ FOTO GALERİ İLETİŞİM

GÜNCEL

“İL BAZINDA REKABET ENDEKSİ” RAPORU

TÜRKONFED ve EDAM işbirliği ile hazırlanan “İl Bazında Rekabet Endeksi” raporunun yerel tanıtım toplantılarının Balıkesir ayağı, 4 Ağustos'ta GÜNMARSİFED ev sahiplinde gerçekleşti.

“İL BAZINDA REKABET ENDEKSİ” RAPORU BALIKESİR TOPLANTISI İŞ DÜNYASINI BULUŞTURDU
 

TARKAN KADOOĞLU: “ANADOLU 4.0 HİKÂYESİNİ YARATMANIN VAKTİ GELDİ”

TÜRKONFED ve EDAM işbirliği ile hazırlanan “İl Bazında Rekabet Endeksi” raporunun yerel tanıtım toplantılarının Balıkesir ayağı, 4 Ağustos'ta GÜNMARSİFED ev sahiplinde gerçekleşti. Balıkesir'in 2008-2014 yılları arasındaki rekabetçilik performansını karşılaştıran rapor, Balıkesir'in 2014 yılı itibariyle Türkiye'nin üzerinde enflasyon seviyesi ve düşük dış ticaret oranları ile göze çarptığını ortaya koydu. 

Sektörel ve teknoloji kullanım çeşitliliğinin arttırılmasının Balıkesir'in uzun vadeli rekabetçiliğini olumlu etkileyeceği vurgulayan TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan Kadooğlu; “KOBİ'lerin sadece yüzde 4'ünün yüksek teknolojili üretim gerçekleştirdiği bir sanayinin değişim ve dönüşüme ihtiyacı vardır. KOBİ'lerin kapasitelerini artıracak, üretim ve yatırımı teşvik edecek bir destek programının devreye alınması ve yüksek katma değerli teknolojik üretime geçilmesi Sanayi 4.0 dünyasında artık kaçınılmazdır” dedi. 
 
04.08.2017-Balıkesir – TÜRKONFED (Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu)  işbirliği ile EDAM (Ekonomi ve Dış Politika Araştırma Merkezi) tarafından hazırlanan “İl Bazında Rekabet Endeksi” raporunun Balıkesir özelindeki sonuçları, GÜNMARSİFED (Güney Marmara Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu) ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda değerlendirildi. TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan Kadooğlu, GÜNMARSİFED Yönetim Kurulu Başkanı İsa Tamer Çelik ile TÜRKONFED Ekonomi Danışmanı ve Rapor Yazarı Pelin Yenigün Dilek'in katılımlarıyla gerçekleştirilen toplantıda, Balıkesir ve Çanakkale bölgesinin kişi başı, bölgesel ve sektörel olarak yarattığı Gayri Safi Katma Değer (GSKD) rakamları katılımcılarla paylaşıldı.

BALIKESİR REKABETÇİLİKTE 20. SIRADA BULUNUYOR
 
Balıkesir'in 2008- 2014 yılları arasındaki rekabet performansının masaya yatırıldığı toplantıda, rapora göre eğitimde başarılı bir grafik çizen kentin, yaratıcı sermaye emek piyasası ve makroekonomik istikrar göstergelerinde düşüş gösterdiği belirtildi. Balıkesir'in 2014 yılı itibariyle Türkiye'nin üzerinde enflasyon seviyesi ve düşük dış ticaret oranları ile göze çarptığını ortaya koyan rapora göre, kentin rekabetçilikte 81 il arasında 20 sırada bulunduğunu da tespit edildi.
 
Kentteki girişimlerin yüzde 31'inin gıda ve tütün sektörlerinde gerçekleştiğini ortaya seren rapora göre, bu girişimlerin yüzde 55'i düşük-teknoloji kullanan sektörlerde gerçekleşti. Toplantıda, sektörel ve teknoloji kullanım çeşitliliğinin arttırılmasının Balıkesir'in uzun vadeli rekabetçiliğini olumlu etkileyeceği vurgulandı.
 
“KOBİ'LERİN TEKNOLOJİK ÜRETİME GEÇMESİ ŞART”
 
Türkiye ekonomisinin yüzde 96'sını oluşturan KOBİ'lerin yüzde 60'ının düşük teknolojili üretim yaptığına dikkat çeken TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan Kadooğlu, “Türkiye ekonomisinin yakaladığı büyüme ivmesini sürdürülebilir kılması için KOBİ'lerin sadece yüzde 4'ünün yüksek teknolojili üretim gerçekleştirdiği bir sanayinin değişim ve dönüşüme ihtiyacı vardır. 2019'a kadar ekonomik ve yapısal reformlara ağırlık verilmesi, KOBİ'lerin kapasitelerini artıracak, üretim ve yatırımı teşvik edecek bir destek programının devreye alınması ve yüksek katma değerli teknolojik üretime geçilmesi Sanayi 4.0 dünyasında artık kaçınılmazdır. Nitelikli iş gücü için eğitim sisteminin bilgi bazlı yeni nesiller yetiştirmesi, mesleki eğitimin uluslararası standartlarda yeniden düzenlenmesi, kadınların iş gücüne katılımının artırılmasına dönük politikaların uygulanması ekonominin temellerini sağlamlaştıracak adımlardır” dedi.
 
“YERELDEN KALKINMA İÇİN ANADOLU 4.0 HİKAYESİ YARATILMALI”

Fiziksel, dijital ve biyolojik boyutta gelişen yeni teknolojilerin bugün dünyada ekonomilerin dönüştürücü dinamosunu oluşturduğunu belirten Kadooğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Artık geleneksel teşvik ve destekler ile kısa vadeli önlemlerin işe yaramayacağı bir çağı yaşıyoruz. Yerelden başlayacak kalkınma noktasında yeni bir hikâye yaratmamızın zamanı gelmiştir. Bu yeni hikâyenin anayasası da, dijital çağın bize özgü ihtiyaçlarına cevap verecek yapısal ve ekonomik reformlardan geçecektir. Türkiye olarak Anadolu 4.0 hikâyesini yaratmanın vakti gelmiştir.” 

“AR-GE YAPARAK İHRACATA AĞIRLIK VERECEĞİZ”

Günümüzde sadece üretim yapmanın yetmediğini, inovasyon ve Ar-Ge ile üretim gerçekleştirmenin önemli olduğuna değinen GÜNMARSİFED Başkanı İsa Tamer Çelik ise şunları söyledi: “Federasyonumuzun kurulduğu günden bu yan gerçekleştirdiğimiz kapsamlı toplantılar, raporlamalar ve bölgenin ekonomik sorunlarının çözümüne yönelik çalışmalar gerçekleştirdik. Diğer yandan KOSGEB işbirliği ile 24 ay süresince bölgemizdeki üyelerimizin ihracat faaliyetlerine destek olacak bir çalışmanın proje süreci de devam ediyor. Önemli bir AB programı kapsamında 11 ülkenin kuruluşlarının çatı örgütü olan PIN-SME, İtalyanların 450 bin KOBİ'sinin temsilcisi CNA PUGLIA ve Bulgarların ulusal kuruluşu BASSCOM ile bir anlaşma zemini kurarak işbirliği ortamını hazırladık. Ticaret Köprüleri çalışmamızı devam ettiriyoruz. Sadece üretmek de yetmiyor, artık inovatif üretim yapmak durumundayız. Proje ve Ar-Ge yaparak ihracata ağırlık vereceğiz” dedi.
 
TÜRKONFED ve EDAM olarak il bazında Türkiye'nin rekabet haritasını çıkartmayı amaçladıklarını söyleyen TÜRKONFED Ekonomi Danışmanı Pelin Yenigün Dilek, rekabetçiliğin farklı unsurları ve bölgesel bazda farklılıkları da raporda 81 il bazında belirlediklerini aktardı. Balıkesir'in işsizlik rakamlarının Türkiye ortalamasının altında olduğuna dikkat çeken Dilek, “Ancak işgücüne katılım ve istihdam oranlarının düşük kalması Balıkesir'in rekabetçiliğini aşağı çekiyor. Üniversitelerin ürettiği çıktının gittikçe önemli olduğu yeni ekonomik sistemde, Balıkesir'in bilgi üretimi konusunda Türkiye ortalamalarının altında kaldığı göze çarpıyor. Benzer bir şekilde iş dünyasının yaratıcı sermaye (patent tescili, Ar&Ge harcamaları) kullanımı da kısıtlı” dedi.
 
Balıkesir'in gelirini 2008-2014 yılları arasında Türkiye ortalaması kadar artıramamasının sebeplerinin anlaşılması gerektiğini belirten Dilek, şunları söyledi: “Balıkesir'in piyasa büyüklüğü, insani sermaye ve fiziki altyapıda avantajları mevcut. Makroekonomik istikrar, yaratıcı sermaye ve emek piyasası göstergelerinde anlaşılması gereken noktalar var. Balıkesir sektörel yoğunlaşmanın olduğu bir bölgede yer alıyor. Sektörel yoğunlaşma ve bilgi birikimi, teknolojinin akıllı kullanımı ile katma değeri yükseltmede kullanılabilir mi? İşte bu sorunun cevabı kentin rekabetçilikte ne yapacağını da ortaya koyacaktır.”“İl Bazında Rekabetçilik Endeksi” raporuna  http://www.turkonfed.org/tr/detay/1243/turkiye-icin-bir-rekabet-endeksi/ adresinden ulaşılabilir. 

Üyelerimizden Teknosav Endüstriyel Soğutma alanında faaliyetlerine devam ediyor. Tüm paydaşlarımız ile birlikte değer üretmeye devam ediyoruz.. #EvdeKal #HayatEveSığar #Covid-19 #Sağlık  #SoğukHavaDeposu #SoğukOda #PoliüretanPanel #SoğukOdaPaneli #SoğukDepoKapısı #SoğukDepoCihazı  #teknosav  #chiller  #FrigorifikAraçKasası #ColdStorageDevices  #PolyurethanePanels #ChillerUnit www.savaslar.com


DERNEKLERİMİZ

ANASAYFA

Güncel Raporlar Derneklerimiz

GÜNMARSİFED

HakkımızdaYönetimYüksek İstişare KonseyiKomisyonlarBaşkanın Mesajı

 

ÜyelerTüzükEtikMisyonumuzVizyonumuzLogo
BASIN BÜLTENLERİ RAPORLAR FUARLAR
TR22 BÖLGESİ FOTO GALERİ İLETİŞİM
Dumlupınar Mah. Kazım Özalp Cad. No:10 Balıkesir/Merkez Telefon 0 266 244 10 17 Faks 0 266 249 59 47 E-mail info@gunmarsifed.org
© 2020 | Tüm Hakları Saklıdır
MND Ajans